Visa-ს ხელშეწყობით, მსოფლიო მასშტაბით 16 მილიონი მცირე და საშუალო ბიზნესი უკვე გაციფრულებულია, ხოლო მიზანი - 50 მილიონია
Visa-ს ახალი კვლევები აჩვენებს რამდენად მნიშვნელოვანია ციფრული შესაძლებლობები მცირე და მიკრო ბიზნესის კონკურენტუნარიანობისთვის პოსტ-პანდემიურ სამყაროში
მეწარმეობის რეკორდული ზრდის ფონზე გაჩნდება ციფრულ ტექნოლოგიებზე დაფუძნებული მცირე საწარმოების ახალი კლასი
თბილისი, საქართველო - 2021 წლის 21 სექტემბერი – Visa-მ (NYSE: V) დღეს გამოაცხადა, რომ ხელი შეუწყო დაახლოებით 16 მილიონი მცირე და მიკრო საწარმოების ციფრული მხარდაჭერის უზრუნველყოფას მსოფლიოს მასშტაბით, რაც 2020 წელს დასახული მრავალწლიანი მიზნის 30% -ზე მეტს შეადგენს, რაც გულისხმობს 50 მილიონი მცირე და მიკრო ბიზნესისთვის ციფრული მხარდაჭერის უზრუნველყოფას. პანდემიის დაწყების დღიდან Visa-მ დაიწყო დუბაიდან კოლუმბიის ოლქამდე (DC) სათემო პროგრამების განხორციელება, რათა დახმარება გაეწია მცირე საწარმოებისთვის განეხორციელებინათ ანგარიშსწორება ციფრულ ფორმატში და მეტი წვდომა ჰქონოდათ ციფრულ ეკონომიკაზე. მცირე და მიკრო საწარმოებისთვის ციფრულ ფორმატზე გადასვლის დაჩქარების აუცილებლობა ხაზგასმულია დღეს გამოქვეყნებულ Visa Back to Business გლობალური კვლევის მე-5 გამოცემაში, რომლის თანახმად, მომხმარებელთა 68%-ს შესაბამისად, COVID-19– მა სამუდამოდ შეცვალა ანგარიშსწორების გზები.
„პანდემიის 19-თვიანი მიმდინარეობის პროცესზე დაკვირვების შედეგად ჩვენ ვნახეთ, რომ მცირე საწარმოებმა, რომელებიც ციფრულ კომერციას და ტრანსსასაზღვრო გაყიდვებს აწარმოებდნენ, უკეთესად გადაიტანეს პანდემია,”-თქვა მერი ქეი ბოუმანმა, Visa-ს პროდუქტის მომხმარებელთა და გაყიდვების პლატფორმის განყოფილების ხელმძღვანელმა. „მაგრამ ეს აღარ არის მხოლოდ გარდაქმნა და გადარჩენა. ჩვენ ახლა ვხედავთ მეწარმეობის იმედისმომცემ ზრდას და, როდესაც 50 მილიონიანი მიზნისკენ მივდივართ, ჩვენ ვეხმარებით ახალი თაობის მეწარმეებს კარგად იყონ გათვითცნობიერებული ციფრულ ფორმატში.”
Visa Back to Business კვლევა: გლობალური ვითარების შესწავლა ანგარიშსწორებასთან დაკავშირებული პრეფერენციების შესახებ
Visa Back to Business გლობალური კვლევის პროცესში ჩატარდა მცირე და მიკრო ბიზნესის მფლობელების და მათი მომხმარებლების შესწავლა გლობალური პანდემიის დაწყების დღიდან. კვლევის ფარგლებში, ხუთტომეული გამოიცა და დაგროვებული დიდი მოცულობის მონაცემების საფუძველზე, ბოლო კვლევის შედეგები ხაზს უსვამს ეკონომიკურ შესაძლებლობას, რომელიც მცირე და საშუალო ბიზნესის, საზოგადოებისა და ტექნოლოგიების ერთმანეთთან დაკავშირებაში მდგომარეობს:
- მიკრო და მცირე საწარმოები ჯერ კიდევ მომხმარებელთა მოლოდინების დაკმაყოფილებაზე არიან ორიენტირებული: პანდემიამ მკვეთრად გაზარდა მომხმარებელთა უკმაყოფილება და სიფრთხილე ანგარიშსწორებისას ნაღდ ფულთან შეხებასთან დაკავშირებით, და შესაბამისად, გაზარდა უკონტაქტო ანგარიშსწორების განხორციელების სურვილი[1]. მთელს მსოფლიოში მცირე და მიკრო საწარმოების სამოცდათოთხმეტი პროცენტი (74%) იმედოვნებს, რომ მომხმარებლები კვლავაც მიანიჭებენ უპირატესობას უკონტაქტო ანგარიშსწორებას მომავალში. ამასთან, ხუთიდან ორი (40%) მცირე და საშუალო ბიზნესი ერთ-ერთ მთავარ ინვესტიციად უკონტაქტო ანგარიშსწორებას ასახელებს, რომელიც მომხმარებელთა მოლოდინების დასაკმაყოფილებლად არის საჭირო.
- უკონტაქტო ანგარიშსწორება, როგორც კონკურენტული უპირატესობა: მაღაზიები, რომლებიც არ იღებენ უკონტაქტო ანგარიშსწორებას, შესაძლოა დადგნენ კლიენტების დაკარგვის რისკის წინაშე. ხუთიდან ორზე მეტმა (44%) მომხმარებელმა თქვა, რომ არ გააკეთებენ საყიდლებს მაღაზიაში, სადაც ანგარიშსწორების მხოლოდ ისეთ მეთოდებს სთავაზობენ, რომლებიც მოლარესთან ან საზიარო მოწყობილობასთან კონტაქტს მოითხოვს.
- ონლაინ უსაფრთხოების პრიორიტეტი: ერთი წლის წინ, აშშ-ს მცირე და საშუალო ბიზნესის მხოლოდ 17% –მა პირველად დაიწყო პროდუქციის ან მომსახურების ონლაინ გაყიდვა COVID-19–ის ეპიდემიის დროს და ახლა, 57% აპირებს იგივე პირობებით გაგრძელებას მომდევნო სამი თვის განმავლობაში. მიუხედავად ამისა, მცირე და საშუალო ბიზნესის გამოკითხული წარმომადგენლების დიდმა ნაწილმა აღნიშნა, რომ აღნიშნულმა ცვლილებამ ახალი გამოწვევები წარმოქმნა, რომელთაგან მთავარი იყო მონაცემთა კონფიდენციალურობა და უსაფრთხოება (33%), ციფრულ ინფრასტრუქტურაში ინვესტიციის ღირებულება (31%) და მომხმარებლებთან ნაკლები პირადი კავშირი (30%).
- შესაძლებლობებს უკეთ იყენებს გაციფრულებული მცირე და საშუალო ბიზნესი: იმ დროს, როდესაც მცირე და საშუალო ბიზნესის 54%-ი აცხადებს, რომ გასული წელი მათი ბიზნესისთვის გამოწვევას წარმოადგენდა, 46%-ი მას განიხილავს, როგორც შესაძლებლობას, განსხვავებით 38%-სგან 2020 წლის ნოემბერში. მათ შორის, ისინი, ვინც 2020 წელს განიხილავდა როგორც შესაძლებლობას, ყურადღებას ამახვილებდნენ ახალ პროდუქტებზე (37%) და გაყიდვების არხების გაფართოებაზე (34%), ხოლო 23%-მა კი სრულიად ახალი ბიზნესი დაიწყო.
ციფრულ ეკონომიკაზე წვდომის გახსნა
Visa აცნობიერებს რა, რომ კომერციის სფეროს უფრო ფართოდ ციფრულ ფორმატში გადაყვანამ შეიძლება უზარმაზარი სარგებელი მოუტანოს მცირე საწარმოებს, კომპანია ცდილობს უზრუნველყოს მსოფლიოში ციფრული თანასწორობა და ინკლუზიურობა მისი მრავალწლიანი ვალდებულებით, რომელიც გულისხმობს 50 მილიონი მცირე და საშუალო ბიზნესის ციფრულ მომსახურებას. მხოლოდ 2021 წლის პირველი შვიდი თვის განმავლობაში აშშ-ში, 3,4 მილიონი ახალი ბიზნეს-განაცხადი[2] შეივსო. Visa-ს ძალისხმევა მიმართულია იმისკენ, რომ როგორც არსებული, ისე ახლადშექმნილი მცირე ბიზნესი აღიჭურვოს მომხმარებელთა ცვალებადი მოთხოვნების დასაკმაყოფილებლად და ციფრული მომავლის შესაბამისად.
ლონდონიდან ჩრდილოეთ დაკოტამდე, Visa-მ მიმართა რესურსები მცირე და საშუალო ბიზნესზე ათეულობით პროგრამის ფარგლებში, რომლებიც შემუშავებულია ადგილობრივი თემების საჭიროებების გათვალისწინებით. მათ შორის, Visa-მ, 1 მილიონ დოლარზე მეტი გამოყო ლოკალური გრანტების სახით მცირე და საშუალო ბიზნესისთვის, რომლებიც უკიდურესად დაზარალდნენ პანდემიის შედეგად, განათავსა მცირე ბიზნესთან ქუჩაში მომუშავე ჯგუფები 900,000 საწარმოს მხარდასაჭერად 18 ლოკაციაზე და შეცვალა ანგარიშსწორების ფორმა 49 ლოკალურ ბაზარზე, კერძოდ უკონტაქტო გადახდებით ტელეფონის საშუალებით (Tap to Phone), რაც გამყიდველებს საშუალებას აძლევს აწარმოონ უკონტაქტო ანგარიშსწორება მარტივი მობილური აპლიკაციის საშუალებით. Visa-მ ასევე გააფართოვა გლობალური ციფრული საგანმანათლებლო პლატფორმა მეწარმეებისთვის - პრაქტიკული ბიზნეს უნარ-ჩვევები, რომელიც უფასო სასწავლო რესურსებს აწვდის მცირე და საშუალო ბიზნესის მფლობელებს და ხელს უწყობს მათი საწარმოებს ციფრულ ფორმატზე გადაყვანას. ეს ემყარება ფონდის Visa Foundation-ის მიერ დაკისრებულ 5-წლიან ვალდებულებას, რომლის ბიუჯეტიც 200 მილიონ დოლარს შეადგენს, რაც ფონდმა 2020 წელს აიღო მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდასაჭერად მთელს მსოფლიოში, განსაკუთრებული აქცენტით ქალების ეკონომიკური წინსვლის ხელშეწყობაზე.
Visa განაგრძობს მცირე და საშუალო ბიზნესის დიდი როლის აღიარებას ადგილობრივ თემებსა და გლობალურ ეკონომიკაში, და დღეს ახალი ციფრული სერიის ინიციატივით გამოდის, რომელსაც „წვდომის ხმები" ეწოდება (“Voices of Access”), სადაც მცირე და საშუალო ბიზნესის მომხმარებლები მთელი მსოფლიოს მასშტაბით უზიარებენ ერთმანეთს თავიანთ უნიკალურ ისტორიებს და აძლევენ სხვებს საშუალებას დაინახონ ციფრული ეკონომიკის შესაძლებლობები.
დამატებითი ინფორმაცია იმ პროგრამების შესახებ, რომლებიც Visa-მ ხელმისაწვდომი გახადა მცირე და მიკრო ბიზნესისათვის, შეგიძლიათ იხილოთ ვებ.გვერდებზე - Visa Small Business Hub და Visa Small Business COVID-19 support site.
მეთოდოლოგია: Visa Back to Business კვლევა
“Visa Back to Business” კვლევა: მე-5 გამოცემა, 2021 წლის 15-28 ივნისის პერიოდში ჩაატარა კომპანიამ Wakefield Research. კვლევა ჩატარდა 2,250 მცირე ბიზნესის მფლობელს შორის, რომლებსაც 100 -ზე ნაკლები თანამშრომელი ჰყავთ, და რომლებიც ბრაზილიაში, კანადაში, გერმანიაში, ჰონგ-კონგში, ირლანდიაში, რუსეთში, სინგაპურში, არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში და შეერთებულ შტატებში ფუნქციონირებენ. სამომხმარებლო ნაწილის ფარგლებში გამოკითხა 18+ ასაკის 1000 ზრდასრული აშშ-ში და 18+ ასაკის 500 ზრდასრული ბრაზილიაში, კანადაში, გერმანიაში, ჰონგ-კონგში, ირლანდიაში, რუსეთში, სინგაპურში და არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში.

Visa Digitally Enables 16 Million SMBs on Path to Reaching 50 Million Goal Worldwide
New Visa research shows how essential digital capabilities are for SMBs to compete in a post pandemic world
Amidst record rise of entrepreneurism, a new class of digitally-native small businesses emerge
Georgia, Tbilisi – September 21, 2021 – Visa (NYSE: V) today announced it has helped to digitally-enable an estimated 16 million small and micro businesses (SMBs) worldwide, or just over 30% of the multi-year goal it set in 2020 to digitize 50 million SMBs. Since the start of the pandemic, Visa has launched community-based programs from Dubai to DC, to help more small businesses accept digital payments and gain greater access to the digital economy. The necessity for SMBs to continue to digitally accelerate is underscored by the 5th edition of the Visa Back to Business global study released today, which found that 68% of consumers say COVID-19 has permanently changed how they will pay.
“With a 19-month view into the pandemic, we’ve seen that small businesses who embraced digital commerce and cross-border sales have weathered the pandemic better,” said Mary Kay Bowman, global head of buyer, seller, core and platform products, Visa. “But it’s no longer just about pivoting and surviving. We’re now seeing a hopeful surge in entrepreneurship, and as we march toward our goal of 50 million, we’re helping a new breed of business owner come online as digitally-native for the first time.”
Visa Back to Business Study: A Global Pulse on Payment Preferences
The Visa Back to Business global research study has surveyed SMB owners and their customers since the onset of the global pandemic. With an extensive body of sentiment data accumulated through five editions, findings from the newest study highlight the economic opportunity that lies in connecting SMBs, communities and technology:
- SMBs Still Working to Meet Consumer Expectations: The pandemic has dramatically increased consumers’ concern with touching cash and payment readers and correspondingly, increased the desire to tap to pay[1]. Seventy-four (74%) percent of SMBs around the world expect customers will continue to prefer contactless payments as much as, or more than they do now, with two in five (40%) SMBs citing contactless among the top investments needed to meet customer expectations.
- Contactless as a Competitive Edge: Stores that don’t accept contactless payments could run an increased risk of losing customers as a result. More than two in five (44%) consumers say they wouldn’t shop at a store that only offers payment methods that require contact with a cashier or shared device.
- Prioritizing Online Security: One year ago, just 17% of US SMBs started selling products or services online for the first time during COVID-19 and now, 57% expect to continue to do so in the next three months. Yet, many SMBs surveyed said the shift presented new challenges with the top concerns cited as data privacy and security (33%), cost to invest in digital infrastructure (31%) and having less of a personal connection with customers (30%).
- Opportunity Knocks for New, Digitally-Savvy SMBs: While 54% of SMBs say the past year has been a challenge for their business, 46% have viewed it as an opportunity, up from 38% in November 2020. Among those who saw 2020 as an opportunity, their focus has been on new products (37%) and expanding their sales channels (34%), with 23% having started a completely new business.
Unlocking Access to the Digital Economy
Recognizing that greater digitization of commerce can bring enormous benefits to small businesses, Visa seeks to bring increased digital equity and inclusivity to the world through its multi-year commitment to digitally enable 50 million SMBs. With 3.4 million new U.S. business applications filed in the first seven months of 2021 alone[2], Visa’s efforts are focused on ensuring both existing and newly minted small businesses are well-equipped to meet changing consumer demands and embrace the digital future.
From London to North Dakota, Visa has directed resources to SMBs through dozens of programs tailored to fit the needs of local communities. Among them, Visa has committed more than $1 million in hyperlocal grants to U.S. SMB owners who have been disproportionately impacted by the pandemic, deployed Small Business Street Teams to 900,000 businesses in 18 markets, and transformed payment acceptance in 49 markets with Visa Tap to Phone, which enables sellers to accept contactless payments through a simple mobile app. Visa also expanded its global digital education platform for entrepreneurs, Practical Business Skills, which delivers free education resources to SMB owners and to support the digital transformation of their businesses. This builds on a $200 million, 5-year commitment from the Visa Foundation made in 2020 to support SMBs around the world, with a focus on fostering women’s economic advancement.
Visa will continue to celebrate the expansive role SMBs play within local communities and the global economy, starting with the launch of a new digital series today, “Voices of Access,” featuring SMB customers from around the world sharing their unique stories and empowering others to see the possibilities of the digital economy.
More information on the programs Visa has made available to small and micro businesses is available on the Visa Small Business Hub and the Visa Small Business COVID-19 support site.
Methodology: Visa Back to Business Study
The Visa Back to Business Study: 5th Edition, was conducted by Wakefield Research between June 15-28, 2021, among 2,250 small business owners at companies with 100 employees or fewer in Brazil, Canada, Germany, Hong Kong, Ireland, Russia, Singapore, United Arab Emirates and United States. The consumer portion surveyed 1,000 adults ages 18+ in the U.S., and 500 adults ages 18+ in Brazil, Canada, Germany, Hong Kong, Ireland, Russia, Singapore and United Arab Emirates.